Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Frézky

Ako vybrať frézku?

Pri výbere frézky je potrebné vedieť či budeme frézovať profesionálne alebo pre hobby použitie. Dôležitými faktormi, podľa ktorých si budeme frézku kupovať sú teda nasledujúce: výkon, otáčky, výška zdvihu, cena a typ.

Rýchle odkazy:

Horné frézky
Drážkovacie frézky

S akým výkonom budem potrebovať frézku?

Na túto otázku sa dá v podstate jednoducho odpovedať, čím má frézka väčší výkon, tým lepšie sa bude materiál obrábať.

Koľko by mala mať frézka otáčok?

Tu je potrebné vedieť aké nástroje budeme používať a čo chceme obrábať. Optimálnym počtom max. otáčok je cca 25.000 ot./min. s tým, že stroj musí byť bezpodmienečne vybavený regulátorom otáčok. Nie vždy sú totiž vysoké otáčky potrebné.

Aká je optimálna výška zdvihu?

(týka sa hornej frézky na obrábanie dreva)
Podľa výšky zdvihu si v podstate určujete do akých hĺbok môžete opracovávať materiál. Ak si teda vyberiete frézku s nízkym zdvihom, nebude môcť vykonávať hlboké opracovanie v materiále.

Zvoliť radšej drahšiu alebo lacnejšiu?

Dnes je možné kúpiť horné frézky v rôznych cenových reláciách, niekedy aj s dvojnásobným rozdielom v cene pri rovnakých technických parametroch. Ako je to možné? Lacné frézky sa vyznačujú tzv. Šitím horúcou ihlou. Vnútorné súčasti ako sú ozubené kolesá sú z plastu, nemajú správny regulátor otáčok, vodiace koľajničky sú z plastu a po pár pracovných hodinách ich presnosť sa znižuje, je tu zle riešený odvod tepla, sú ťažké a majú malý výkon a tým sa s nimi často a dlho pracuje vo vysokej záťaži, čo neúmerne skracuje ich životnosť.

Ako na všetkom tak aj na horných frézkach sú tzv. vychytávky, ktoré nám uľahčujú prácu s týmto druhom náradia. Preto ponúkame niekoľko rád, ktoré Vám prezradia, prečo je to dobré.

Beznástrojová výmena nástroja vo frézke, vďaka ktorému nemusíme neustále hľadať a mať pri sebe skrutkovač alebo iné náradie na výmenu frézy.

Prípojka na odsávanie, ktorá nám odvádza prach a oddelený materiál priamo do vysávača.

Vstavané osvetlenie priamo na nástroj a miesto kde fréza pracuje na jednoduchšiu orientáciu napr. podľa nakreslenej šablóny.

Plynulý štart, ktorý eliminuje malé pohyby, ktoré môžu vychyľovať rezný nástroj, čo je veľmi dôležité najmä na výkonných frézkach.

Aký druh frézky si vybrať?

Priama frézka alebo priama brúska
Jedná sa o frézky určené na ručné obrábanie železných a neželezných materiálov. Do frézky sa upína stopkový nástroj, s ktorým sa potom voľne opracováva obrobok.
Výhodou tejto frézky je jej variabilita so širokou škálou použitia, keďže je na trhu veľa druhov fréz, ktoré sa dajú do frézok pripnúť. Môžeme tak obrusovať napr. kov, nerez, kameninu, drevo, plasty.

Horná frézka
Je určená najmä na obrábanie dreva a plastov, ohraňovanie, tvarovanie hrán, frézovanie drážok či ozdobných ornamentov.

Jednoručná frézka
Je určená predovšetkým na frézovanie hrán keďže nemá pružinový stojan na ľahšie vedenie frézy v materiále. Je vhodná tak ako horná fréza najmä na drevo a plasty.

Lamelovacia frézka
Jedná sa o frézku určenú na vytváranie spojov tzv. „rybičiek“ - rámových, rohových, pozdĺžnych a priečnych spojov.

Ohraňovacia frézka
Ako je už z názvu zrejmé, jedná sa o frézku na ohraňovanie materiálu. Vďaka tejto špecializácii na jednú operáciu je stroj vybavený širokou základňou kvôli presnému vedeniu na okraji obrobku.


Autor: Skořupa

Porovnať frézky